Kiedy sąd administracyjny oddala skargę
Przy rozstrzygnięciu sprawy sąd administracyjny może uchylić zaskarżony akt lub stwierdzić jego nieważność bądź oddalić skargę, gdy nie podzielił zarzutów podmiotu skarżącego.
Skarżący po spełnieniu wymogów co do terminu i kwestii formalnych będzie wezwany na rozprawę przed sąd administracyjny albo poinformowany o rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym.
Możliwe decyzje procesowe
Sąd administracyjny otrzymując skargę na decyzję lub inny akt administracyjny ma ograniczone prawem kroki rozpoznania sprawy. W przypadku stwierdzenia określonych naruszeń prawa sąd administracyjny uwzględniając skargę uchyla zaskarżony akt albo stwierdza jego nieważność lub wydanie z naruszeniem prawa co wynika z art. 145 § 1 prawa postępowania przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.). W drugim przypadku sąd oddala skargę w razie jej nieuwzględnienia (art. 151 p.p.s.a.).
Istota postępowania
Postępowanie sądowoadministracyjne różni się od postępowania cywilnego i karnego. Przed sądem administracyjnym w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do przesłuchiwania świadków lub przeprowadzenia dowodów z dokumentów. W zasadzie sąd ocenia to co działo się podczas postępowania przed organami I i II instancji. Na późniejszym etapie sąd administracyjny nie rozstrzyga sprawy administracyjnej co do jej istoty a jedynie ocenia, czy postępowanie przed organami przeprowadzono prawidłowo i czy wydany akt pozostaje w zgodzie z prawem. Co istotne, sąd administracyjny nie ocenia zaskarżonego rozstrzygnięcia organu administracji publicznej pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta